A debreceni református Nagytemplom mellett áll egy alig torony, a régi Veres torony emlékére. Ezt az emlékhelyet Kertai László tervezte. Ő kezdeményezte 1980-ban a romok feltárását, és személyesen is részt vett benne, Módy György régész társaságában. Alapvetően az ő érdemük a romkert. 2010-ben készült Kertai László terve alapján az üvegtorony, aminek kétségtelenül van némi áthallása a párizsi Louvre üvegpiramisához (1989). Különleges esete ez az építészeti formaidézés módszerének, mert már az is egy utánzás, amire ez emlékeztet.
Fotó: Benh LIEU SONG - A feltöltő saját munkája, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2768109
A Louvre hatalmas bejárati építménye egyértelmű utalás az egyiptomi piramisokra, vagyis a történelem jelképeként idézik fel. A debreceni kis üvegtetőcske pedig manapság nem is a piramist, hanem a párizsi múzeum hasonló üvegtetejét juttatja eszünkbe, s ezzel kelt múzeumi hangulatot.
Kertai László (1943-2013) a háború utáni építészetünk legjelentősebb debreceni építésze volt (Mikolás Tibor mellett), nála szenvedélyesebb ÉPÍTÉSZT nem ismertem. Becsüljük meg az emlékét ezzel a kicsi épülettel is! Hozzátenném, hogy érdemesnek találnám egy kellően szilárd (vandálbiztos, pl. műkő, bronz) nagy makett elhelyezését a kis tér közepére az egykori középkori András templomról, mert még ma is ez a legvonzóbb (attrakció!) az emberek számára. A felnőttek is szeretik ugyanis a játékot, és egy makett, a valóság kicsinyített mása igazi játék.