Miért szép egy ház? Rácz Zoltán építész szemével

MESÉLŐ ÉPÍTÉSZET

MESÉLŐ ÉPÍTÉSZET

VIRÁGTEMPLOMOK

2024. szeptember 04. - raczoli

templo_baha_i_de_sudamerica_santiago_20200208_04.jpg

Nem szoktam hetente Chileben járni, így teljesen véletlenül láttam meg Santiago új templomát a világhálón, egy úti beszámolóban. Nagyon furcsa neve van: Bahá’í templom. A világ számtalan vallási irányzata közül ez Perzsiában, a mai Iránban született a 19. században. A bahái hit alapítója Baháalláh. Üzenetének lényege, hogy az egész emberiség egyetlen faj, és eljött az idő, hogy egyetlen világméretű társadalommá egyesüljön. Gyülekezetei világszerte léteznek, még Budapesten is. Ez az itt látható templomuk a chilei főváros mellett, az Andok bércein magasodik. Most kivételesen a tervezőjét is megemlítem: Siamak Hariri, Kanada egyik legmenőbb építész irodájában, aki maga is perzsa származású. Vélhetően így jött képbe. Amit látunk, egy gyönyörűség. Már az ötvenes években elhatározták a templomépítést, de sokkal később tudtak hozzáfogni, s végül csak nemrég, 2016-ban készült el.

vista_aerea_de_noche.jpgHa fölülről láthatnánk, azonnal feltűnne a spirál alakzat, ami a dns-molekulára, vagy a galaxisokra is utalhat. Ez egyértelműen az élet jele, amelyben mindenkinek része van. Megszámolva a karéjokat, kilenc jön ki, ami ugyancsak az élet száma, mióta kilenc hónap kell egy magzat megszületéséhez. Úgy tűnik, itt az emberek nem a halállal foglalkoznak, hanem azzal, hogyan lehet a közös életünk minél gazdagabb, hogy abban Istennek is kedve teljék.

 

 

google.jpgKözelebbről szemlélve kiderül, hogy ezek a hatalmas, összeboruló levelek rendkívül részletezett szerkezetűek. Ezer apró, különböző elemből állnak össze, mintha tényleg arról mesélnének, hogy mindannyian mások vagyunk, de összetartozunk egy emberi közösségbe. Szoros egymásra utaltságban, egymást kiegészítve, támogatva. Lehetne, persze, egyszerűen a levél erezetének értelmezni, és az is igaz.

 

vista_del_entrepiso_y_pilares.jpgA belső teret az összeboruló levelek közötti fény uralja, amely úgy csavarodik, hogy szinte kiszippant minket a világűrbe. Erős jelzés. A felületek ráadásul áttetszőek, a fény nappal is, és az éjszakai belső fénnyel is megjelenik bent és kint is. A levelek szerkezete kivételesen bonyolult, bizonyára nagyon drága volt a kivitelezése. Az erezetet acélrudak szövevényes hálózata alkotja, ami áttűnik a burkolaton is, már csak azért is, mert ezek a mozaikdarabok éppen az acélrácshoz alkalmazkodnak. Bámulatosan egybeolvadó szerkezet. A külső felület akrilnak tűnik, a belső pedig – a leírások szerint – áttetszően vékony márványlapokból áll. Ne firtassuk, hogy az elképesztő költségeket ki állta (az íves üvegfalakat még nem is említettük), csak arra gondoljunk, hogy a templomépítés hagyományosan nagy áldozatokkal járt, hatalmas költségekkel, amire azt mondhatjuk, hogy ezzel tisztelték meg az Istenüket.

 

 

beremend_05_zsitva.jpgEszembe jutott erről a csodáról a Föld túlsó oldalán álló párja, ami, bizony, Magyarországon áll. Ez is egy gyönyörű, nyíló virág, égi fényekkel. Ennek éppen az egyszerűségében rejlik a nagyszerűsége. Közönséges betonból van, de nagyon vékony héjszerkezetből. Azért találó itt a használata, mert Beremend határában áll, ami pedig éppen a cementgyáráról ismert. És a kő kivirágzik. Nem is kell tovább magyarázni, értelmezni a látványt. Itt is ismerjük meg az építészt, Csete Györgyöt, aki Magyarországról származik, és mesteremnek, barátomnak mondhatom. Áldott legyen az emléke!

beremend_hejazat2.jpg

 

csete_1998_megbekeles_6.jpeg

 

A képek forrása:
De Carlos Figueroa - Trabajo propio, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87604678

De Asamblea Espiritual Nacional de los bahá'ís de Chile - Asamblea Espiritual Nacional de los bahá'ís de Chile, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67593237

De Asamblea Espiritual Nacional de los bahá'ís de Chile - Asamblea Espiritual Nacional de los bahá'ís de Chile, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67593437

De Tiago Masrour - Trabajo propio, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53054009

A bejegyzés trackback címe:

https://raczzoltan.blog.hu/api/trackback/id/tr2918484997

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása